Březen 2009

Blog zastaven a přestěhován

21. března 2009 v 18:26 | Ragnarok |  Něco o mně
Blog jsem přestěhoval ze serveru blog.cz, kde mi nestačily možnosti nastavení a vadila mi častá nefunkčnost a bugovost rozhraní na adresu http://midgard.e-blog.cz děkuji za vaši přízeň.

- Ragnarok

Jabber - konkurence ICQ

15. března 2009 v 10:37 | Ragnarök |  Počítače

V dnešní společnosti je téměř nemožné, hlavně mezi mladými lidmi nalézt někoho, kdo by nevěděl, co je to Instant Messaging. Nyní již nemusíme posílat papírové dopisy, psát kilometrové e-maily a čekat, než si adresát zkontroluje svoji schránku a odepíše nám. Nemusíme platit za drahé SMS zprávy, do kterých se stejně nevejde moc informací. Je tu už mnoho let Instant Messaging (IM), který usnadňuje a velmi zrychluje komunikaci mezi lidmi po internetu. Zatímco v České Republice je rozšířen především protokol ICQ (Oscar), který není zrovna nejlepší volbou, v zahraničí je také hojně rozšířen protokol Jabber, jež oproti ICQ disponuje mnoha výhodami.


Jabber a jeho hlavní výhody

Za více než deset let své existence se Jabber stal díky svým přednostem nejuznávanějím protokolem pro instantní komunikaci.

Největší výhodou Jabberu je jeho otevřenost a snadná rozšiřitelnost. Díky tomu s ním může pracovat kdokoliv. Nemusíte tolerovat rozmary jedné centrální uzavřené firmy, která protokol spravuje, jako je tomu třeba u ICQ. Jabber totiž žádnou takovou centrální autoritu nemá, pracuje na principu decentralizované serverové sítě. Tj. sítě složené z mnoha serverů různě po světě. Můžete si vybrat, který server chcete používat, nebo si dokonce můžete založit server vlastní. Díky tomuto nemůže dojít k výpadku celé sítě naráz, jako u ICQ, jehož funkčnost závisí právě na jednom centrálním serveru.
- Díky otevřenosti protokolu vám nikdo nebude nutit žádného oficiálního klienta, plného animací , reklamy a omalovánek, který zatěžuje procesor počítače a zabere hordy paměti. V nesmyslných licenčních podmínkách, s kterými musíte před instalací ICQ souhlasit je totiž zakázáno používání neoficiálních klientů. ..Můžete si vybrat z mnoha klientů, programovaných hlavně nadšenci z celého světa, kteří to nedělají pro výdělek, ale ve svém volném čase. Nebo se můžete stát jedním z nich a naprogramovat si klienta vlastního. Jabber lze používat bez problémů také na Unixových systémech, Apple MACu, atd...což s uzavřeným ICQ bez porušení licenčních podmínek nelze.
- Jabber neobsahuje spam. Jistě už vám na ICQ někdy přišly podivné zprávy z podivných ICQ kontaktů, které obsahovaly třeba hypertextové odkazy na reklamní stránky, přinejlepším, nebo na podvodné stránky obsahující viry, trojské koně, apod.
- Jabber používá Unicode. Tabulka Unicode obsahuje všechny znaky světa, to znamená, že vám od zahraničních přátel nepřijde jen tzv. "rozsypaný čaj".
- Základem Jabberu je kvalitní odesílání zpráv, ale to není vše. Nejen, že je vše rychlejší, hlavně díky tomu, že se registrujete na serveru v ČR, který je k vám blíž, než centrální server ICQ, ale Jabber také umožňuje posílání souborů, čtení RSS zpráv, přijímání počasí a televizních programů, konference (multichat), nebo transporty do jiných protokolů....
- Transporty do jiných protokolů. Že všichni ve vašem okolí používají ICQ? Nevadí, Jabber umožňuje již zmíněné transporty. Můžete tak ze svého Jabber účtu psát i kontaktům jiných sítí.
Existují klienti (programy), kteří zvládají více protokolů najednou. Můžete tak mít v contact listu ICQ i Jabber. Jde o např. Mirandu nebo QIP Infium.

Jak začít s Jabberem

Pokud jste se rozhodli, že Jabber vyzkoušíte, je třeba podniknout pár rychlých kroků. Vybrat si server,klienta a zaregistrovat si JID. Výběr serveru je jen na vás, doporučuji vybrat nejznámější český server Jabbim.cz, ale na českém poli jsou i další, např. Jabber.cz. Výběr klienta: Pokud používáte ICQ účet, na němž máte hodně kontaktů, doporučuji použití již zmíněných multi-protokolových klientů - Mirandy, QIP Infium nebo Pidgin. Pokud chcete, můžete mít Jabber klienta zvlášť, třeba originální program Jabbim. Nebo jiný - např. Psi...
Registrovat JID (Něco jako ICQ číslo - pro pochopení) můžete přímo v klientu. JID vypadá jako obyčejná e-mailová adresa - skládá se z vašeho nicku, zavináče a názvu serveru, může tak vypadat například takto: unknown@jabbim.cz.
Po spuštění programu vás uvítá okno, kde si můžete pomocí průvodce založit účet, nebo využít účet již existující. Po přihlášení uvidíte seznam kontaktů, velmi podobně jako u ICQ, nebo pokud máte právě vytvořený účet, prázdný seznam kontaktů, připravený pro přidávání přátel.

Závěrem

I když je u nás Jabber mnohem méně rozšířen, než ICQ, znám mnoho uživatelů, kteří na něj přešli a nemohou si jej vynachválit. S Jabberem přichází svoboda, ve které nemusíte souhlasit s omezujícími podmínkami, špatným klientem a nestabilní sítí plnou reklam, kterou vám vnucuje komerční společnost založená za účelem výdělků velkých sum peněz. Jabber nese s kvalitou i velký potenciál a možnosti rozšíření, doufám, že se mu jednou podaří získat si v IM místo, které si zaslouží!